Kolejna umowa po przerwie lub bez przerwy – jakie są obowiązki pracodawcy (i co zmieniło się w tym zakresie w 2023 roku)?

Często nowa umowa oznacza nowe obowiązki. Ale nie zawsze tak będzie. Wielu obowiązków nie ma w przypadku, gdy umowy są zawierane bez dnia przerwy. A co jeśli pomiędzy umowami wystąpi jednodniowa lub kilkudniowa przerwa? A jeśli pracownik wraca do nas po kilkumiesięcznej przerwie? Czy wtedy wszystko trzeba robić od nowa? Czy musi być nowa teczka osobowa, badania, szkolenia, itp.? Co z terminami przechowywania dokumentacji, czy zapisem do PPK? Czy można wówczas przenieść urlop? Co z okresami wypowiedzenia i limitem umów terminowych? Czy obliczamy się je od nowa? I co zmieniło się w tym zakresie w 2023 roku?

Czy nowe wymogi co do sprawdzania niekaralności dotyczą też zatrudnionych przed 15 lutego 2024 r.?

PYTANIE: Chodzi o nowe standardy ochrony osób małoletnich. W  naszym ośrodku działają świetlice środowiskowe i  zatrudniamy pracowników na stanowiskach: wychowawca świetlicy środowiskowej. Pracownicy są sprawdzeni w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym oraz w Rejestrze Państwowej Komisji do spraw wyjaśnienia przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Czy tych pracowników powinniśmy sprawdzić jeszcze w Krajowym Rejestrze Karnym w związku z przepisami wprowadzającymi standardy ochrony małoletnich?

Umiarkowana niepełnosprawność orzeczona z mocą wsteczną. Od kiedy są nowe uprawnienia pracownika (i czy wyrównywać je wstecz)?

PYTANIE: Pracownik posiadał orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności do 3 listopada 2021 r. Zgodnie z ust covidową to orzeczenie przedłużyło się do końca marca 2024, a następnie znowu – do końca września 2024 r. Pracownik w październiku 2023 r. wystąpił jednak o kolejne orzeczenia. Był przez ten cały czas wliczany do stanu osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim. W dniu 19 lutego 2024 r. do zakładu wpłynęło jego nowe orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Posiedzenie komisji było 6 lutego 2024.  a Nowe orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane 6 lutego 2024 r., a stopień niepełnosprawności został w nim ustalony od 25 października 2023 r. W związku z tym mam pytania:- czy do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zaliczamy go od 19 lutego 2024 czy wstecz od 25 października 2024 r. (w tym ostatnim przypadku – z obowiązkiem korekty), - jak rozliczyć jego czas pracy, skoro cały ten czas pracował 8 godzin (od 25 października 2023 r. do 18 lutego 2024 r.), - czy od stycznia ma dodatkowe 10 dni urlopu za 2024 rok?

Liczenie podstawy urlopowej – czy zaliczamy pracę w innym zakładzie

PYTANIE: Czy staż odbywany przez pracownika medycznego (lekarza) w innym zakładzie pracy (szpitalu) zaliczany jest do czasu faktycznie przepracowanego w jego zakładzie macierzystym, który przyjmowany jest przy ustaleniu podstawy urlopowej? Przykład: Czas do przepracowania w miesiącu (normatyw) 159,15 min. Lekarz przepracował 125,05 min (w tym dyżury medyczne 49,15 min). Staż zewnętrzny 75,50 min. Czy do ustalenia podstawy urlopowej koniecznej do wyliczenia dodatku za staż zewnętrzny należy przyjąć:- czas przepracowany tj. 125,05 min, czy- czas przepracowany + staż zewnętrzny tj. 125,05 min. + 75,50 min. = 200,55 min.?

Jaką podstawę prawną urlopu bezpłatnego wpisać na służbę wojskową?

PYTANIE: Jak wskazać w świadectwie pracy podstawę prawną udzielenia urlopu bezpłatnego na czas pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie? Czy w takim przypadku wskazujemy art. 305 ustawy o obronie Ojczyzny? Czy może art. 174 par. 1 Kodeksu pracy? Jaką podstawę prawną udzielenia urlopu bezpłatnego należałoby wskazać w przypadku wykorzystania go w celu odbycia: szkolenia poligonowego, szkolenia zintegrowanego, powołania celem wsparcia operacji „Silne wsparcie" na granicy RP, powołania na krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe, dodatkowe szkolenie wojskowe?

Dodatkowe uprawnienia na niepełnosprawne dziecko

PYTANIE: Pracownica ma syna który posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Lekarz zalecił wyjazd na turnus rehabilitacyjny. Jakie zwolnienie przysługuje matce na wyjazd z synem? Czy można jej udzielić dodatkowego urlopu wychowawczego – 36 miesięcy (bezpłatnego)? Czy dodatkowo może jeszcze wykorzystać opiekę na dziecko wystawioną przez lekarza? Czy jest jeszcze jakaś inna możliwość?

Wynagrodzenie pracowników samorządowych – jakie zmiany od 1 lipca 2024 r.

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych został opracowany w celu uaktualnienia minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W związku z nowelizacją rozporządzenia planowane są także korekty w zakresie tabeli stanowisk pracy. Sprawdź szczegóły.

Sejm przyjął ustawę o ochronie sygnalistów

Nowe regulacje implementują dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która powinna być wprowadzona do Polskich przepisów już 17 grudnia 2021 r. Ostatecznie stało się to jednak dopiero teraz. Celem nowych przepisów jest ochrona osób zgłaszających naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby.

Kiedy ZUS ma prawo korygowania podstawy wymiaru składek pracownika wykazywanej w dokumentach rozliczeniowych

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2024 r. (I USKP 52/22).

Jakie okresy będą dodatkowo wliczane do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze

Brak powszechnie obowiązującej regulacji zasad ustalania stażu pracy powoduje w praktyce istotne wątpliwości, a w wielu przypadkach prowadzi do ustalania przez pracodawców stażu pracy wyłącznie na podstawie okresów zatrudnienia na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych. Sprawdźmy, jakie zmiany w zakresie wliczania dodatkowych okresów do stażu pracy planuje resort pracy.