WYDANIE BIEŻĄCE

Jeśli pracownik ma udzielany czas wolny za nadgodziny, może to oznaczać, że trzeba przeliczyć mu należną pensję za ten czas. Kiedy taki obowiązek powstanie i jak go zrealizować? Sprawdź na przykładach.

czytaj więcej »

Jak już pisaliśmy w kwietniu – dyrektywa UE dotycząca m.in. jawności wynagrodzeń wprowadzi kilka istotnych obowiązków dla pracodawcy. Dlatego warto już wcześniej przygotować się do jej wejścia w życie. Np. zawczasu ustalić, jak kształtują się wynagrodzenia w zakładzie pracy i jakie są kryteria ich różnicowania wobec różnych pracowników. Oto kolejne przydatne wskazówki w tym zakresie – oraz przykłady postępowania.

czytaj więcej »

W sprawach pracowniczych nie ma jednego, identycznego sposobu liczenia terminów. Wszystko zależy od konkretnego uprawnienia. Można jednak wyodrębnić pewne zasady. Jakie to zasady? I jak liczyć różne konkretne terminy? Oto wyjaśnienia oraz tabela z poszczególnymi przypadkami.

czytaj więcej »

Często nowa umowa oznacza nowe obowiązki. Ale nie zawsze tak będzie. Wielu obowiązków nie ma w przypadku, gdy umowy są zawierane bez dnia przerwy. A co jeśli pomiędzy umowami wystąpi jednodniowa lub kilkudniowa przerwa? A jeśli pracownik wraca do nas po kilkumiesięcznej przerwie? Czy wtedy wszystko trzeba robić od nowa? Czy musi być nowa teczka osobowa, badania, szkolenia, itp.? Co z terminami przechowywania dokumentacji, czy zapisem do PPK? Czy można wówczas przenieść urlop? Co z okresami wypowiedzenia i limitem umów terminowych? Czy obliczamy się je od nowa? I co zmieniło się w tym zakresie w 2023 roku?

czytaj więcej »

Czasami pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego na poprzednie dziecko zachodzi w kolejną ciążę. W takim przypadku najczęściej chce ona przerwać urlop wychowawczy by móc rozpocząć zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Jak może tego dokonać? Czy może mieć wystawione zwolnienie lekarskie jeszcze przed końcem urlopu wychowawczego? Co z badaniami kontrolnymi i urlopem wypoczynkowym?

czytaj więcej »

Załóżmy, że np. członek zarządu, zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego udaje się w podróż służbową. Zasady pokrywania jego wydatków z tym związanych powinien regulować kontrakt menedżerski. Jeśli wniosek z tej umowy jest taki, że strony chciały w tym zakresie ustalić zasady podobne do pracowniczych, to odbywając podróż do innego miasta członek zarządu powinien otrzymać zwrot kosztów (w tym diety), takie, jakby był zatrudniony na podstawie stosunku pracy.

czytaj więcej »

PYTANIE: Zwalniamy z powodu likwidacji stanowiska pracownika w wieku emerytalnym. Był zatrudniony u dwóch pracodawców jednocześnie. Który z pracodawców wypłaca odprawę emerytalną (a może obaj)? Czy pracodawca ma prawo prosić pracownika o złożenie oświadczenia o otrzymanych odprawach emerytalnych? Czy możemy dopytać pracownika czy równoległy stosunek pracy ustał? I co w przypadku, jeśli okaże się, że zatrudnienie u drugiego pracodawcy zostało zakończone i została wypłacona odprawa emerytalna?

czytaj więcej »

PYTANIE: Na jakich zasadach możemy zatrudnić cudzoziemca z Angoli? Jak wygląda cała procedura, gdy chcemy zatrudnić na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy też stażu? Jakie dokumenty powinien uzyskać taki cudzoziemiec, aby mógł podjąć pracę w Polsce?

czytaj więcej »

PYTANIE: Na czym polega działalność nierejestrowana? Jakie dokumenty należy prowadzić i czy należy odprowadzać składki ZUS oraz podatek do US? Jeśli osoba jest zatrudniona na umowę o pracę w pełnym etacie, to czy dodatkowo może również prowadzić taką działalność?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik jest zatrudniony w dwóch miejscach pracy po 1/2 etatu w każdym. W każdym z miejsc jest fundusz socjalny. Czy obowiązuje go jeden limit 1.000 zł na rok w obu zakładach łącznie? Czy też są dwa osobne limity 1.000 zł u każdego z pracodawców?

czytaj więcej »

Nasz dotychczasowy pracownik zatrudniony na umowę o pracę w drodze uchwały Zarządu został powołany na pełnienie funkcji prokurenta. W uchwale nie zostało określone jego wynagrodzenie za ta funkcję. Chcemy mu to uregulować w ramach umowy o pracę składnikiem dodatek funkcyjny. Czy nasze podejście będzie właściwe i wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę wraz z dodatkiem będzie podlegało pod składki społeczne i zaliczkę zdrowotną na zasadach ogólnych jak wynagrodzenia za pracę? Czy – tym samym – dodatek funkcyjny będzie wchodził do podstawy chorobowego? Czy jednak musimy zgłosić go do ZUS z kodem 22 50 xx i potrącać tylko składkę zdrowotną z kwoty wyznaczonej za prokurę?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik urzędu gminy pracujący na stanowisku urzędniczym (inspektor) został wybrany w tej samej gminie na stanowisko wójta. Jako inspektor otrzymał zgodę na urlop bezpłatny na czas trwania kadencji. Pracownik posiada 17-letni staż pracy w naszym urzędzie plus 5-letni staż pracy wynikający ze świadectw pracy w innych zakładach pracy (w sumie ok. 22-letni staż pracy). Jaki staż pracy do dodatku za wieloletnią pracę będzie posiadał na stanowisku wójta gminy?

czytaj więcej »

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu przebywał 6 dni w delegacji. W trakcie tego wyjazdu miał wykłady, konferencje itd., trwające więcej niż 4 godziny dziennie. Czy za te dodatkowe godziny przysługuje mu czas wolny który wybrałby sobie w ustalonym z szefem terminie? Czy można to traktować jako nadgodziny?

czytaj więcej »

Brak powszechnie obowiązującej regulacji zasad ustalania stażu pracy powoduje w praktyce istotne wątpliwości, a w wielu przypadkach prowadzi do ustalania przez pracodawców stażu pracy wyłącznie na podstawie okresów zatrudnienia na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych. Sprawdźmy, jakie zmiany w zakresie wliczania dodatkowych okresów do stażu pracy planuje resort pracy.

czytaj więcej »

Nowe regulacje implementują dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która powinna być wprowadzona do Polskich przepisów już 17 grudnia 2021 r. Ostatecznie stało się to jednak dopiero teraz. Celem nowych przepisów jest ochrona osób zgłaszających naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby.

czytaj więcej »

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych został opracowany w celu uaktualnienia minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W związku z nowelizacją rozporządzenia planowane są także korekty w zakresie tabeli stanowisk pracy. Sprawdź szczegóły.

czytaj więcej »

Od 1 października br. rodzice wychowujący dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia będą mogli skorzystać z jednego z trzech dedykowanych im świadczeń: „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe), „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”. Świadczenia te mają wesprzeć rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka. Jakie świadczenia obecnie mają do dyspozycji aktywni rodzice, a jakie będą zasady ich nabywania od 1 października 2024 r.?

czytaj więcej »

Jednymi z najbardziej dotkliwych dla pracodawcy błędów przy zawieraniu umowy o pracę są te dotyczące pomyłek przy ustalaniu wynagrodzenia pracownika. Zwykle bardzo trudno jest z nich się wycofać, ale są na to sposoby – wszystko zależy od okoliczności danego przypadku. Sprawdź 11 wskazówek eksperta, które pozwolą Ci wybrnąć z pomyłki przy zapisywaniu w umowie o pracę warunków wynagrodzenia pracownika.  

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2024 r. (I USKP 52/22).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2024  r. (I PSKP 31/23).

czytaj więcej »

Komentarz eksperta do wyroku Sądu Najwyższego z 30 stycznia 2024 r. (II PSKP 1/22).

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownik posiadał orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności do 3 listopada 2021 r. Zgodnie z ust covidową to orzeczenie przedłużyło się do końca marca 2024, a następnie znowu – do końca września 2024 r. Pracownik w październiku 2023 r. wystąpił jednak o kolejne orzeczenia. Był przez ten cały czas wliczany do stanu osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim. W dniu 19 lutego 2024 r. do zakładu wpłynęło jego nowe orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Posiedzenie komisji było 6 lutego 2024.  a Nowe orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane 6 lutego 2024 r., a stopień niepełnosprawności został w nim ustalony od 25 października 2023 r. W związku z tym mam pytania:- czy do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zaliczamy go od 19 lutego 2024 czy wstecz od 25 października 2024 r. (w tym ostatnim przypadku – z obowiązkiem korekty), - jak rozliczyć jego czas pracy, skoro cały ten czas pracował 8 godzin (od 25 października 2023 r. do 18 lutego 2024 r.), - czy od stycznia ma dodatkowe 10 dni urlopu za 2024 rok?

czytaj więcej »

PYTANIE: Jak wskazać w świadectwie pracy podstawę prawną udzielenia urlopu bezpłatnego na czas pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie? Czy w takim przypadku wskazujemy art. 305 ustawy o obronie Ojczyzny? Czy może art. 174 par. 1 Kodeksu pracy? Jaką podstawę prawną udzielenia urlopu bezpłatnego należałoby wskazać w przypadku wykorzystania go w celu odbycia: szkolenia poligonowego, szkolenia zintegrowanego, powołania celem wsparcia operacji „Silne wsparcie" na granicy RP, powołania na krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe, dodatkowe szkolenie wojskowe?

czytaj więcej »

PYTANIE: Czy staż odbywany przez pracownika medycznego (lekarza) w innym zakładzie pracy (szpitalu) zaliczany jest do czasu faktycznie przepracowanego w jego zakładzie macierzystym, który przyjmowany jest przy ustaleniu podstawy urlopowej? Przykład: Czas do przepracowania w miesiącu (normatyw) 159,15 min. Lekarz przepracował 125,05 min (w tym dyżury medyczne 49,15 min). Staż zewnętrzny 75,50 min. Czy do ustalenia podstawy urlopowej koniecznej do wyliczenia dodatku za staż zewnętrzny należy przyjąć:- czas przepracowany tj. 125,05 min, czy- czas przepracowany + staż zewnętrzny tj. 125,05 min. + 75,50 min. = 200,55 min.?

czytaj więcej »

PYTANIE: Pracownica ma syna który posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Lekarz zalecił wyjazd na turnus rehabilitacyjny. Jakie zwolnienie przysługuje matce na wyjazd z synem? Czy można jej udzielić dodatkowego urlopu wychowawczego – 36 miesięcy (bezpłatnego)? Czy dodatkowo może jeszcze wykorzystać opiekę na dziecko wystawioną przez lekarza? Czy jest jeszcze jakaś inna możliwość?

czytaj więcej »

PYTANIE: Chodzi o nowe standardy ochrony osób małoletnich. W  naszym ośrodku działają świetlice środowiskowe i  zatrudniamy pracowników na stanowiskach: wychowawca świetlicy środowiskowej. Pracownicy są sprawdzeni w Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym oraz w Rejestrze Państwowej Komisji do spraw wyjaśnienia przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Czy tych pracowników powinniśmy sprawdzić jeszcze w Krajowym Rejestrze Karnym w związku z przepisami wprowadzającymi standardy ochrony małoletnich?

czytaj więcej »